Hogyan nézzünk rá pszichológusként az óránkra akkor, amikor terápiát tartunk?
Ez egy igen érzékeny kérdés, ezért azonnal alkalmazható gyakorlati tippekkel, technikákkal szeretnék segíteni. @gery.pszichologus Hogyan nézzünk rá pszichológusként az óránkra akkor, amikor terápiát tartunk? Ez […]Tegeződjünk vagy magázódjunk a terápiában?
A pszichológus karrierem vége! Persze, ez csak poén, mégis sokszor volt már konfliktusom amiatt, hogy vajon lehet-e tegeződni egy terápiás kapcsolatban? Ezt elsősorban szociokulturális szempontnak tartom. […]Képes-e egy pszichológus hatékonyan segíteni, ha neki is mentális problémái vannak?
Gyakori félelem kliensek részéről, hogy a terapeuta nehézségei ellehetetlenítik a közös munkát. Mire érdemes figyelni, mire kérdezhetünk rá? A videómban ezzel kapcsolatban adok néhány tippet, szempontot. […]Tényleg káros a digitalizáció az emberi kapcsolatokra?
Vagy csak azzal van a gond, hogy nem megfelelően használjuk ezeket az eszközöket? Erről beszéltem legutóbbi TikTok-videómban. @gery.pszichologus Tényleg káros a digitalizáció az emberi kapcsolatokra? […]Miért fontos komolyan venni egy trauma áldozatait?
A témának társadalmi jelentősége is van, de ettől függetlenül is fontos róla beszélni. @gery.pszichologus Miért fontos komolyan venni egy trauma áldozatait? Mennyit segíthet egy […]Hogyan fordul a gyász depresszióba?
Életünk során mindannyiunkat érnek különböző veszteségek. Haláleset, szakítás, munkahely elvesztése és így tovább. A gyász lélektanilag megterhelő állapot, megfelelő kezeléséhez igénybe vehető professzionális segítség. Azonban megesik, […]Mosolygok, mégis depressziós vagyok?
Azok az emberek, akik képesek megélni az örömet vagy kívülről úgy tűnik, hogy jól vannak, valóban boldogok? Elképzelhető-e az, hogy valaki depresszióval küzd, miközben a mosolya […]Nem az emberek toxikusak, hanem a kapcsolatok, amelyekben élsz!
Manapság gyakran érvelünk amellett, hogy vannak emberek, akik önmagukban véve toxikusak, eközben az igazság inkább az, hogy a toxikus légkör létrehozása nem lehetséges anélkül, hogy kapcsolatot […]5 tipikus mondat, amely arra utalhat, hogy áldozattudattal élsz
Áldozattá válni vagy áldozattudattal élni nem ugyanazt jelenti. Edith Eva Eger is különbséget tesz népszerű könyvében („A döntés”) a két fogalom között. Az áldozattá válás lehet […]Bipoláris vagy borderline? 3. rész: A periódusok hossza, a hangulatváltások okai, a kezelés módja és a kapcsolatok jellemzői
A videósorozat 3. részében a két zavar közötti különbségek részletezését folytatom. A periódusok hossza, a hangulatváltások okai, a kezelés módja és a kapcsolatok jellemzői kerülnek a […]Bipoláris vagy borderline? 2. rész: Impulzivitás, eufória, önértékelés
A videósorozat 2. részében a bipoláris zavar és a borderline személyiségzavar közötti különbségekre térek át. Ebben a részben az impulzivitás jellege, az eufória megélése és az […]Bipoláris vagy borderline? 1. rész: Hasonlóságok
A bipoláris zavart és borderline személyiségzavart gyakran összekeverik a hétköznapokban. Vannak, akik például azt mondják, „bipoláris személyiségzavar”, utalva ezzel arra, hogy a kettő alatt ugyanazt értik. […]Mi a lélek fájdalomcsillapítója?
Mi a lélek fájdalomcsillapítója? Vajon mennyire indokolt, hogy a kapcsolatainkban keményen odamondjuk a másiknak, amit gondolunk? Ettől válunk hitelessé? Kliensemmel való munkám tapasztalatairól számolok be. […]Egy nárcisztikus akár a pszichológust is megvezeti?
A nárcisztikus emberek gyakran váltanak ki csodálatot a környezetükből, nemegyszer manipulatív módon viselkednek, így nyerve el mások bizalmát. Vajon a szakember mennyire védtelen a hasonló […]A pszichológus fogyókúrás titka
A videóban a „minden vagy semmi” típusú gondolkodásról beszélek elsősorban, illetve arról, hogyan csalhat lépre minket ez a felfogás a különböző élethelyzetekben, legyen szó akár fogyókúráról, […]Nem az a fő kérdés, hogy nárcisztikus vagy-e, hanem hogy hogyan!
Az emberekben lévő nárcisztikus vonások nem feltétlenül rosszak vagy károsak; valójában mindenkiben vannak nárcisztikus vonások bizonyos mértékben. Ezek a vonások akkor válnak problémásakká, amikor megakadályozzák az […]Biztos azért fáj neki, mert betalált!
Számtalanszor halljuk manapság, hogy valami csupán azért fáj a másiknak, mert betalált neki az „igazság”. Biztos, hogy ez mindig így van? Erről beszélek Youtube-csatornámon: https://www.youtube.com/watch?v=kZ1lbYDWfks&feature=youtu.beA párod nem a pszichológusod – Insta élő Lázár Gergellyel
Kalász Judit pszichológussal beszélgettem a sulipszichologus Instagram oldalán könyvem („A párod nem a pszichológusod”) keletkezésének körülményeiről, ezzel kapcsolatos élményeimről. https://www.youtube.com/watch?v=l1eACBqJp1Q&t=3sHogyan őrizzük meg „józanságunkat” a koronavírus-járvány ideje alatt?
A koronavírus-járvány begyűrűzése Magyarországra értelemszerűen keltett sokakban szorongást és egyéb más, negatív, nehezen kezelhető érzéseket. Fizikai egészségünk mellett, lelki harmóniánk megtartása legalább annyira fontos a „védekezésben”. […]Ha mindenáron segíteni akarsz valakin, segíts először magadon!
Segíteni, támogatni a másik embert általában szép és nemes cselekedet. Odafigyelni egymásra, megérezni azt, hogy miben lehetünk embertársaink hasznára dicséretes. Azonban néhányan úgy gondoljuk, hogy létezik […]Az „Igazinak” magától kellene jönnie? Leszámolás egy romantikus ideával.
Többen gondolunk úgy a párválasztásra, párkapcsolatra, mikor annak kialakulási körülményeit vizsgáljuk, hogy a „nagy Ő”-vel csak úgy magától kellene találkoznunk valahol, mindent a spontaneitásra, véletlenre bízva. […]Amikor a pszichológus is nehezen segít. A tanult tehetetlenségről.
Rengeteg ember életében okoz nehézséget a „tanult tehetetlenség” problémaköre. Vannak, akik számára ez már mentális betegség (depresszió) formáját ölti és valóban elhiszik, hogy semmilyen eszközük nincs […]Mit kezdjünk a „de miért pont velem történik ez” jellegű kérdéseinkkel?
Életünk megrázkódtatással járó eseményei után gyakran érezzük magunkat tehetetlennek és tesszük fel a „de miért pont velem történik ez” című kérdést. Vajon van-e lehetőségünk arra, hogy […]Problémamegoldás a fogyasztói társadalomban. Materiális szinten.
Modern világunkban jellemzővé vált az, hogy problémáinkat materiálisan, anyagi szempontból próbáljuk kezelni, sokszor olyankor is, mikor ez egyáltalán nem elegendő, nem véletlen, hogy ilyen magas a […]Te miért viselkedsz „helyesen”? Az erkölcsi fejlődésről
Életünkben számtalan olyan eset adódhat, mikor erkölcsi dilemmáink miatt döntéshelyzetbe kerülünk. Ilyen szituációkban talán mi sem vizsgáljuk meg, hogy valójában érveink milyen „szintűek”, morálisan mennyire érett […]Elengedni vagy átengedni? Mit kezdjünk a tehetetlenséggel?
Életünk tele lehet olyan szituációkkal, melyekben tehetetlennek érezzük magunkat és arra lenne szükség, hogy a kontroll átadása ne járjon szükségszerű szenvedéssel, belső feszültségekkel. Néhányunknak ez nem […]Bölcs tanácsot adott-e Yoda mester Anakin Skywalkernek? Reakció a Csillagok háborúja egyik jelenetére
2019. június 7-én tartjuk a Lurdy Moziban Star Wars az univerzum pszichológiája című előadást. A filmben rengeteg bölcseletet, gondolatot hallhatunk arról, miként tudunk „békére, lelki erőre” […]De én szeretlek. Én is. De ez kevés egy kapcsolathoz.
Amikor egy párkapcsolat válságba jut, hajlamosak vagyunk olyan érveket felhozni a másik meggyőzése érdekében, melyekkel elsősorban az érzelmeire igyekszünk hatást gyakorolni, kikerülve a racionalitást, hogy esetleg […]Miért nem elég az „akaraterő” egy felépülő szenvedélybetegnek?
Él bennünk egy meggyőződés, miszerint az alkoholisták, drogosok akaratgyenge, erőfeszítésre képtelen személyek és csupán ez az egyetlen oka annak, hogy nem hagynak fel káros szenvedélyükkel. Azonban […]Az „először magadat kell szeretned” bölcsesség erejéről és valódi jelentéséről
Ha keressük helyünket a világban, kapcsolatainkban, akkor gyakran találkozhatunk az „először magadat kell szeretned, mielőtt mástól várnád, hogy megkedveljen” bölcsességgel. Sokan érezhetjük úgy, hogy nemigen tudunk […]A szenvedélybeteg valójában nem a „szert szereti”?
Hihetünk abban, hogyha a szenvedélybetegségre gondolunk, hogy a használó, függő egyfajta kulináris élvezetnek tekinti például az alkoholt, azért használja, holott a célja valójában saját érzelmeinek manipulálása. […]Hallgass az érzéseidre! Biztos, hogy ez jó ötlet?
Valóban segít bennünket az, ha az érzéseinket, amolyan „ösztönlényként”, spontán minden esetben követjük, vagy jó, ha különbséget tudunk tenni aközött, hogy mikor érdemes és mikor nem […]Egy praktikus módszer a kritikák kezelésére
Egyes embereket, ha kritizálnak összeomlanak, mások dühösek és ellenségesek lesznek. Hogyan találjuk meg az egészséges középutat, akkor, ha kritikát kapunk? Ehhez ajánlok most egy praktikus megoldást.A ghostingról, avagy hogyan szívódjunk fel „stílusosan”?
Egyre több olyan történettel találkozom, melyek arról szólnak, hogy egy kezdődő kapcsolatban (vagy akár tartósabb viszonyban), az egyik fél „felszívódott”, egyik pillanatról a másikra eltűnt. A […]A depresszió nem szomorúság!
A depresszió korunk egyik súlyos mentális problémája, melyet gyakran nem ismerünk fel és sikertelenül próbálunk vele megbirkózni, szakszerű segítség nélkül. A videó pontosan azzal a céllal […]Miért divatos manapság nárcisztikusnak lenni?
Sokakban talán megfogalmazódik a gondolat, hogy a nárcisztikus ember képvisel valamiféle erőt, magabiztosságot, amit érdemes lehet megszerezni. Mi lehet az oka annak, hogy ez vonzó a […]Mikor árthat az ezotéria?
Az ezoterikus megközelítések a világ megismerésének fontos és érdekes eszközei. Ha életünk megértésében alkalmazzuk, azt színesebbé tehetjük általa. Ugyanakkor néhányan menekülésre, a valóságtól való távolságtartásra, vagy […]Megbocsátok, de nem felejtek!
A megbocsátáshoz szükség van önismereti munkára, ugyanis nem a „másikért” tesszük ezeket az erőfeszítéseket, hanem saját magunkért. Időnként azt gondoljuk, hogy az már a megbocsátás jelének […]Szabad-e haraggal lefeküdni aludni?
Biztosan te is találkoztál már azzal a tanáccsal, hogy haraggal, rossz érzésekkel nem szabad nyugovóra térni, ezeket meg kell beszélni a pároddal, hiszen, ha ez elmarad, […]Azért nincs csajom, mert túl magas az érzelmi intelligenciám!
Könnyen összekeverhetjük a „túlérzékenységet” (mikor az ingerfeldolgozási érzékenységünk magasabb az átlagnál) azzal, hogy valaki érzelmileg intelligens. A kettő fogalom azonban teljesen mást jelent. Erről beszélek a […]Tényleg rossz a párkapcsolatod, ha megcsaltak?
Közhiedelem szintjén előkerül, hogyha egy párkapcsolatban megcsalás történik, akkor biztosan a két ember viszonyában rejlik a hiba, amit korrigálni kellene. Azonban a gyakorlat azt mutatja, hogy […]Érzelmileg intelligens reakció-e az agresszió?
Ha az érzelmi intelligenciára gondolunk, akkor leginkább egy megfontolt, bölcs, nyugodt ember képe jut az eszünkbe, aki még véletlenül sem reagál erőszakosan, dühösen, agresszívan. Lehet-e vajon […]Valóban hűségesebb leszel, ha fiatalon „kiéled” magad?
A párválasztás, elköteleződés témaköröket vizsgálva gyakori érv szokott lenni a monogám párkapcsolatok elutasításakor az, hogy „élni kell”, ugyanis, ha nem szerzünk bizonyos mennyiségű szexuális tapasztalatot, az […]Hogyan gyakorold a tudatos jelenlétet?
Rohanó világunkban nem hagyunk elég időt arra, hogy jelen legyünk, hogy megfigyeljük a részleteket és kicsit megnyugodjunk azáltal, ahogy figyelmünket eltereljük a stresszes életeseményekről. A mindfulness […]Mit tanulhatunk a Majka-Curtis botrányból? Hogyan segíthet MAGÁN a szenvedélybeteg hozzátartozó?
Szenvedélybeteg (alkoholista, drogfüggő) hozzátartozójaként, családtagjaként borzasztó nehéz helyzetben vagyunk. Hosszú folyamaton megyünk keresztül, amíg belátjuk, hogy tehetetlenek vagyunk a számunkra fontos személy függőségével kapcsolatban. Milyen kérdéseket, […]Mire utal, ha gyakran megsértődsz?
Emberi kapcsolatainkban előfordulhat az, hogy bizonyos szituációkban, helyzetekben sértettnek érezzük magunkat. Ha kellően érettek vagyunk, ezen hamar túl tudunk jutni. Azonban néhányan hajlamosak vagyunk beleragadni ebbe […]Ne csak a külső, a belső konfliktusaiddal is foglalkozz!
Ha a konfliktus kifejezést halljuk, valószínű, hogy valamilyen heves szóváltással, vitával együtt járó helyzet jut az eszünkbe. Ennél azért többet jelent ez a fogalom és ha […]Így tekints vissza életed „elhibázott” döntéseire
Amikor értékeljük múltunkat, főleg akkor, ha az kedvezőtlenül alakult, hajlamosak lehetünk arra, hogy döntéseink magyarázása során különböző önigazolásokba meneküljünk. Ha eljutunk az őszinteségig, akkor pedig arra, […]„Pozitívan” gondolkodjak vagy reálisan?
Az önfejlesztéssel foglalkozó iparban divatos lett a pozitív gondolkodás „erőltetése”. Ha képtelenek vagyunk a velünk történő eseményekre ilyen szemüvegen keresztül tekinteni, lehet, hogy még rosszabbul fogjuk […]Hogyan próbálnak mások manipulálni és mit tehetsz ellene?
Modern világunkban rengeteg alkalommal találkozhatunk azzal, hogy viselkedésünket környezetünk tagjai a legkülönfélébb módokon, manipuláció segítségével alakítani akarják. Nézzük meg, miből ismerhetjük fel a jelenséget. A videóban […]A mondat, amivel a klienseim ki tudnak kergetni a világból
Bizonyára mindannyian éreztük már magunkat tehetetlennek életünk során. Könnyen lehet, hogy egy ilyen szituációban segítséget kértünk egy pszichológustól. Sőt az is elképzelhető, hogy a segítség kérése […]Ne legyen büdös az öndicséret!
Már gyerekkorunkban elkezdünk leszokni arról, hogy saját értékeinket elismerjük akár magunk, akár mások előtt. Maga a téma is „kínos”: most kezdjem el magamat dicsérgetni? – gondolhatjuk […]Mit jelent az, hogy valaki társfüggő?
A társfüggőség problémájával manapság igen gyakran találkozhatunk. Pszichológusként nagyon sokan érkeznek hozzám különböző kapcsolati kérdésekkel, akár egyéni párkapcsolati tanácsadásokra. A kliensek igénye mögött gyakran felfedezhető minta […]