Talán még emlékszünk a „Legyen Ön is milliomos!” című kvízjátékra, mely sokak kedvence volt és arra a dilemmára, amely a műsor izgalmát, egyik legjelentősebb fűszerét adta. Már elfogytak a segítségek, elég jó összeget hazavihetnék, bizonytalannak érzem magam és legszívesebben azt mondanám: „Megállnék, Vágó úr.” De mi van, ha kockáztatok? Megéri? Nos, szerintem a társkeresésben is szembesülünk ezzel a dilemmával. Terápiás tapasztalataim azt mutatják, hogy nem is kevés alkalommal.
Robert J. Sternberg pszichológus szerint a szeretet három dimenziója – intimitás, szenvedély és elköteleződés – egyszerre kell, hogy jelen legyen a tökéletes, ún. „teljes szerelmet” (consummate love) létrehozó kombinációban. A kapcsolatok sikere persze nemcsak az érzelmeken múlik. A pszichológus John Gottman hosszú távú kutatásai alapján a kapcsolatok stabilitásának és elégedettségének kulcsa a konfliktuskezelési stílus és a kölcsönös tisztelet. Ha értékeljük és tiszteljük egymás nézeteit, még akkor is, ha nem értünk velük egyet, az egy erős jelzés, hogy jó helyen járunk.
A partnerkeresés során a társadalmi normák, a média, a barátok és család véleménye, valamint saját elvárásaink és preferenciáink is hatással vannak arra, hogy milyen partnerrel vagyunk elégedettek. Gyakran azt gondoljuk, hogy egy másik emberrel boldogabbak lehetünk, és így folyamatosan keresünk olyan tulajdonságokat vagy jellemzőket, amelyekkel elégedettségünket tovább növelhetjük. Az elégedettség szempontjából azonban fontos megérteni, hogy a párkapcsolatban tapasztalt elégedettség nem csak a partnerünk tulajdonságaitól vagy a kapcsolat külső körülményeitől függ. Az is kiderült, hogyha a párkapcsolati elégedettséget az egyéni boldogsággal, az elköteleződéssel és a kapcsolati stabilitással társítjuk, azt találjuk, hogy az elégedett emberek hajlamosabbak elfogadni a partnerüket és kevésbé keresnek más lehetőségeket.
Az evolúciós pszichológiai megközelítés szerint az emberi lények hajlamosak a partnerválasztás során olyan tulajdonságokat keresni, amelyek növelhetik a saját túlélési és reproduktív esélyeiket. Emellett a modern társadalmi hatások is befolyásolhatják törekvéseinket. A média által sugallt ideális képek és társadalmi elvárások arra ösztönözhetnek bennünket, hogy folyamatosan tökéletes partner után kutassunk. Az online társkereső platformok pedig végtelen lehetőségeket kínálnak, amelyek fokozhatják a „jobb” keresésének vágyát. A „megfelelő” partner meghatározása egyéni preferenciáinktól, értékrendünktől és céljainktól függ. Nincs egyetlen univerzálisan ideális társ, és minden ember más tulajdonságokat és jellemzőket értékel.
Hadd ajánljak néhány kérdést, amelyek segíthetnek a döntésben:
Az elégedett ember olyan, mint egy virág, amely gyökereit mélyen beágyazza a talajba. Bár más virágok is gyönyörűek lehetnek, ő boldogan növekszik és kibontakozik, mert megértette, hogy igazi erejét a saját gyökereiben találja.
Forrás:
Conroy-Beam, D., & Buss, D. M. (2019). Why is age attractive? Sex differences in human mate preferences: An evolutionary perspective. Evolutionary Behavioral Sciences, 13(2), 97-118.
Fletcher, G. J., Simpson, J. A., Thomas, G., & Giles, L. (1999). Ideals in intimate relationships. Journal of Personality and Social Psychology, 76(1), 72-89.
Gottman, J. M. (1994). What predicts divorce?: The relationship between marital processes and marital outcomes. Hillsdale, NJ: Lawrence Erlbaum Associates.
Joel, S., Eastwick, P. W., Allison, C. J., & Arriaga, X. B. (2020). Machine learning uncovers the most robust self-report predictors of relationship quality across 43 longitudinal couples studies. Proceedings of the National Academy of Sciences, 117(38), 23236-23246.
McNulty, J. K., & Karney, B. R. (2004). Positive expectations in the early years of marriage: Should couples expect the best or brace for the worst?. Journal of Personality and Social Psychology, 86(5), 729-743.
Sternberg, R. J. (1986). A triangular theory of love. Psychological Review, 93(2), 119-135.
Képek forrása:
Pixabay