Gyermekként a szüleink hatalmas hatást gyakorolnak ránk. Szemünkben hősök és bűvészek, akik mindent meg tudnak oldani és mindig ott vannak, hogy megvédjenek minket a világban. Legalábbis ebben szeretnénk hinni. Aztán, ahogy felnövünk egy lassú folyamat indul el, melynek során szerencsés esetben rádöbbenünk, hogy a szüleink nem tökéletesek, amellyel tulajdonképpen nincs is olyan nagy baj. A leválás, az idealizáció feladása a felnőtté válás természetes része. Gyakran ragaszkodunk a szüleinkről alkotott gyermekkori képhez, és nehézséget okoz elfogadni, hogy szeretteink már nehezen változnak. Csupán egy megoldás marad. Ha mi változunk. Ez a konfliktus a valóság és az ideálok között frusztrációt és szorongást okozhat.
Ahogy Bowlby is rámutatott, a kötődésünk és a kapcsolatunk a szüleinkkel a gyerekkorban kialakul, és ez hatással van az identitásunkra és az érzelmi jólétünkre. Az elfogadás hiánya és a szülők változatlanságával való küzdelem negatívan befolyásolhatja kapcsolatainkat és önmagunkhoz való viszonyunkat is. Ez azért történik, mert az elfogadás elmulasztása további elvárásokhoz, fájdalomhoz és konfliktusokhoz vezethet. Ha ragaszkodunk az idealizált képhez a szüleinkről, elveszítjük a lehetőséget, hogy elfogadjuk őket a saját valóságukban, és elfogadjuk önmagunkat is az értékeinkkel és az érzéseinkkel együtt. Amikor ráébredünk, hogy szüleink bizonyos értelemben állandóak maradhatnak, mindezt gyakran kíséri egyfajta gyászfolyamat. Mert a valóság az, hogy nem mindig felelnek meg az elvárásainknak, reményeinknek és vágyainknak.
Végighaladhatunk a Kübler-Ross-féle fázisokon életünknek ezen a területén is.
És itt most megállnék egy pillanatra, mielőtt továbblépnék az ötödik fázisra (az elfogadásra). Ugyanis innentől nagyjából két lehetőségünk marad. Egyrészt reálisabb képet formálunk a gyászmunka által szüleinkről és felnőttként közelítünk hozzájuk (pl. igen, apa valószínűleg sosem fogja megadni nekem azt a biztonságot, amelyre vágytam volna, de képes lehetek vele időnként ezen elvárás nélkül, nyugodt és harmonikus perceket eltölteni). Tehát ily módon születik meg bennünk az elfogadás.
Előfordul (manapság erről nem kevés szó esik), hogy ilyen-olyan önismereti utazás eredményeként rádöbbenünk: a szüleink nem csupán tökéletlenek, hanem igen komolyan szenvedtünk miattuk, és az eltelt évek alatt érdemi változás nem történt a személyiségfejlődésüket illetően. Mindennek a gyerekkorunk felhőtlensége, a világba vetett hitünk, önbecsülésünk, felnőttkori kötődéseink látták a kárát, illetve most már a felnőtt életünk is sérül a bántások folytonossága miatt. Itt kezdődhet el a normatívnak mondható folyamat után egy újabb önfejlődési feladat, amely igen sok fájdalommal járhat.
És ez a kevésbé szerencsés verzió. Mikor a szülő kifejezetten destruktív. Nem csak a múltban, hanem a jelenben is és erre nem képes rálátni. Már nem gyerekként fáj, hogy kritikus, hogy semmibe vesz, hogy egocentrikus és sérteget, hanem felnőttként sem tudom tolerálni ezt a magatartást. Már nem gyerekként érzem úgy, hogy vágyakozom egy másfajta kapcsolat iránt, arra, hogy anya behozza nekem reggel a kakaót és megsimogassa a fejem, hanem felnőttként gondolom, hogy a szavai bántóak és elviselhetetlenek. Nem azért van gyomorgörcsöm, mert apa esetleg ittasan állít be a bizonyítványosztásra, hanem a karácsonyi ebéd során tapasztalom ugyanezt, ugyanis az eltelt húsz év alatt csak súlyosbodott az alkoholizmusa és ennek pusztító hatása a környezetére. Nem dühöngök már magamban azért, mert sosem tudott megölelni, amikor magányosnak éreztem magam, hanem felnőttként látom, hogy nem hagyhatom nála az unokáját, mert könnyen lehet, hogy majd ő kapja utánam a következő igazságtalan pofont vagy frusztrációcsomagot.
Fontos megérteni, hogy a gyász nem mindig egy végleges zárás. Sok esetben a gyász sokkal inkább egy olyan folyamat, amely során újraértelmezzük és újrastrukturáljuk a kapcsolatainkat, mind pedig a saját belső élményeinket. Ebben az összefüggésben tapasztalatunk második része – a felnőttként való kapcsolódás hiánya – további gyászmunkát igényel. Az ilyen típusú gyász megkívánhatja, hogy átértékeljük a kapcsolatunk határait, és eldöntsük, mennyi interakciót, ha egyáltalán bármennyit, szeretnénk fenntartani a szüleinkkel. Ez különösen igaz abban az esetben, ha a szülő viselkedése káros és destruktív. Mindkét esetben lényeges, hogy továbbra is tiszteletben tartsuk saját érzéseinket és szükségleteinket, miközben próbálunk továbblépni és megtalálni a legjobb módját annak, hogy felnőttként kezeljük a kapcsolatot.
Forrás:
Kübler-Ross, E., & Kessler, D. (2005). On Grief and Grieving: Finding the Meaning of Grief through the Five Stages of Loss. Simon and Schuster.
Bowlby, J. (1980). Attachment and Loss: Vol. 3. Loss, Sadness and Depression. Basic Books.
Hollis, J. (2005). The Middle Passage: From Misery to Meaning in Midlife. Inner City Books.
Hollis, J. (2006). Finding Meaning in the Second Half of Life: How to Finally, Really Grow Up. Gotham.
Kast, V. (1990). A joy I’d never known. Sigo Press.
Képek forrása:
Pixabay