Gyakran előfordul terápiás ülések során, hogy egy kliens azt mondja nekem: „Megéreztem, hogy milyen ember valójában.” Vagy a következővel áll elő: „Tudtam, hogy mi fog történni”. Kekeckedésnek tűnhet, de ilyenkor fel szoktam tenni a kérdést: most az intuíciódról vagy a projekcióidról beszélsz? Nem mindenki érti, hogy mire akarok kilyukadni, de szerintem fontos a különbség. Néha úgy hisszük, hogy remek intuícióval azonosítunk helyzeteket, pedig valójában arról van szó, hogy az énképünk védelme érdekében idealizáljuk önmagunkat és beleszeretünk valamilyen „projekciónkba” „Ugye, hogy megmondtam milyen ember a Béla!” Ismerős? 🙂 Csupán azért, mert a Béla egy helyzetben mondjuk tiszteletlenül viselkedett, nem biztos, hogy „olyan ember”.
Előfordult velem, hogy egy apró metakommunikációs jelzésből valóban helyesen ráéreztem arra, hogy egy ismerősöm nem szimpatizál velem, de a racionalitás szintjéről szerezhető információk ellentmondásosak voltak és amolyan önkritikusan meg akartam győződni arról, hogy nem „tévedek-e” véletlenül, nem csupán projekcióról van-e szó. Nem mertem az intuíciómra hallgatni, inkább racionalizáltam, kerestem az ellenérveket, mert fájt elismerni azt, hogy valaki nem szeret. Így elmentem a „falig”, addig, hogy már durván elutasítottak és ekkor beláttam, hogy valóban jó volt a megérzésem. Talán lényeges, hogy ilyenkor megvizsgáljuk, vajon miért ragaszkodtunk annyira ahhoz a vágyunkhoz, hogy szeressen minket az a másik. Hozzáteszem, ez szerintem a szerencsésebb verzió. Mikor megkérdőjelezzük egyébként pontos észlelésünket, ugyanis alázat és nyitottság nélkül nehezen elképzelhető a fejlődés.
A projekció a pszichológiai védekezés egy formája, és különböző pszichológiai kórképekben (pl. paranoid/nárcisztikus/borderline személyiségzavar, szorongásos zavarok) igen gyakran megjelenhet, de nem szükséges pszichés betegnek lenni ahhoz, hogy kivetítsünk. Definíció szerint, akkor projektálunk, amikor valamilyen belső élményt, gondolatot, érzést, vagy tulajdonságot, amelyet nehéz elfogadni magunkban, más emberekbe vagy tárgyakba helyezünk át. Még egy lépés innen a projektív identifikáció, amely egy mélyebb szintű folyamat, amikor az egyén átadja az általa projicált tulajdonságokat a másik személynek, aki aztán magába integrálja, és lehet, hogy el is fogadja (pl. kötekedek valakivel, aki a végén agresszívvé válik velem).
Egyszerű példák a hétköznapi projekcióinkra:
Az intuíció fogalmát nehéz egyértelműen definiálni (ebből is látszik, hogy a „racionalitás” szintjén nehezen megragadható minőségről van szó) és számos különböző megközelítés létezik. Az egyik definíció szerint az intuíció az a képesség, hogy valamilyen tapasztalat nélkül, azonnal és ösztönösen ismerjük fel az igazságot, és az adott helyzet legjobb megoldását. Mások szerint az intuíció az érzékelés, amely a tudatos észlelésen túlra terjed, és lehetővé teszi az egyén számára, hogy valós idejű információkat gyűjtsön és azokat a megfelelő döntések meghozatalára használja. További definíciók és megközelítések között található, hogy az intuíció a tudattalan folyamatokból származik, amelyek az elméleti tudás nélkül is hatékonyak lehetnek. Az intuíció a tudattalan feldolgozás eredménye lehet, amely segít gyorsabban és hatékonyabban reagálni az adott helyzetben. Az intuíció azonban nem csak az egyéni tapasztalatokból származhat, hanem a kulturális és szociális normákból is. Az intuíció tehát sokszor összekapcsolódik az általános tapasztalatokkal, ismeretekkel, nem csupán a személyes érzésekkel és emlékekkel.
Egyszerű példák a hétköznapi intuícióra:
A sort lehetne folytatni a végtelenségig, a példákból néhány tanulság mindenesetre levonható. Az intuícióhoz szükséges valamilyen kapcsolódás a körülöttünk rejlő valósághoz, környezethez, legyen ez most egy kapcsolatrendszer (pl. barátok), ételek sajátosságai, vagy akár az autók parkolásának eloszlása a környezetünkben, tehát semmiképp nem magányos tapasztalat, amely inkább elidegenít bennünket másoktól (miközben a projekció esetében, amikor önzőnek tartalak, akkor szükségszerűen megszüntetem vagy korlátozom veled az intimitást, hiszen tartok attól, hogy kizsákmányolsz engem).
Ennek megfejtéséhez egy cikk nyilván kevés, hiszen a legalapvetőbb és legkézenfekvőbb válasz az lenne, hogy az önismeret fejlődésével lehetünk képesek arra, hogy elhatároljuk a kettőt egymástól. Mégis hadd ajánljak néhány egyszerű kérdést, amelyeket gyakorolhatsz.
Van-e valóságalapja annak, amit gondolok? Ez a legkézenfekvőbb kérdés. Például úgy gondolom, hogy a Béla egy önző pali. Mások szerint is az? Milyen konkrétumok jutnak eszembe arról, hogy a Béla önzően viselkedett? A „megérzésem” nem elég. Tényekre van szükség.
A „megérzésem” alapja inkább a saját személyes tapasztalataim, vagy az általános ismeretek, kulturális és szociális normák? Erre nem egyszerű válaszolni, hadd segítsek egy kicsit. Tegyük fel, hogy engem sokszor megszégyenítettek gyerekként. Egy eseményre készülök és azt gondolom, hogyha „nem öltözöm fel megfelelően”, akkor kinéznek. Ha az angol királyi családhoz megyek látogatóba és melegítőben érkezem, akkor valószínűleg igazam lesz, itt ugyanis egy kulturális, szociális elvárásból fakad a „megérzésem”, nem pedig abból, hogy engem gyakran megszidtak gyerekként.
Az érzéseim a jelen helyzetre vonatkoznak, vagy régi élményeim miatt alakultak ki? Hasonló az előzőhöz, a leginkább önismeretalapú kérdés. Mik a triggerpontjaim? Melyek azok a szituációk, amelyekre általában érzékenyen reagálok? Most egy ilyen tapasztalat ért?
Ha másokra is vetítem az érzéseimet, relevánsak lehetnek azok mások számára? Például, ha valaki szomorú vagy ideges az életének valamilyen területén, akkor lehet, hogy azt gondolja, hogy mindenki más is így érez. Bár ez nem mindig igaz, a valóságban az emberek gyakran megosztanak hasonló érzéseket és tapasztalatokat.
Az élményem többnyire pozitív vagy negatív, és vajon az adott helyzetben indokolt-e ez a reakció? Ne felejtsük el a projekciók tartalma akár pozitív is lehet (gondoljunk csak a szerelemre), de csupán attól még nem biztos, hogy Béla lesz a legjobb választás egy házassághoz, hogy ezt vetítjük rá. Az intuíciók kapcsán talán lényeges, hogy jellemzőbb a „neutrális minőség”. Mikor intuitív vagyok, nem „jó-rosszban” gondolkodom, inkább csak látok valamit és nem címkézem az élményt.
Mennyire ismerem az adott személyt vagy helyzetet, amellyel/akivel kapcsolatban az érzéseim vagy gondolataim keletkeztek? Nem kell túlmagyarázni.
Milyen érzelmi állapotban vagyok most? Lehetséges, hogy az érzelmeim befolyásolják a gondolkodásomat és az észlelésemet? Erre szoktam példaként azt hozni, hogy mikor nem alszom ki magam, általában mindenhol ellenségeket látok 🙂
Vajon egy másik személy hogyan magyarázná ezt a helyzetet?
Mi az, amit pontosan tapasztaltam az adott helyzetben, és mi az, amit inkább csak érzek vagy gondolok róla? Lényeges különbség! Például tapasztalat: „Egy munkatársam nem köszönt reggel”. Gondolat: „Nem tisztel engem”.
Megfordítva a szerepeket, ha a másik fél ugyanazokat az érzéseket táplálná felém, vajon ugyanolyan okokból és tényezőkből fakadnának-e, mint az enyémek?
Azt hiszem, ennyi elég lesz segítségnek. Mielőtt túlgondolkodnánk magunkat, hadd zárjam írásom egy hasonlattal.
Az intuíció hasonlít a tisztítótóhoz, amely eltávolítja a port és az ismeretlen szennyeződéseket a tükörről, és megmutatja a valódi képet. A projekció pedig olyan, mint a tükör, amely visszatükrözi a saját elvárásainkat és érzéseinket, és torzítja a valóságot. Ha csak a tükörbe nézünk, akkor nem látjuk a környező világot, és könnyen el tudjuk veszíteni a kapcsolatot a valósággal. Az intuíció azonban lehetővé teszi számunkra, hogy azon túl lássunk, amit a tükör mutat, és megtaláljuk a valódi megoldásokat és lehetőségeket.
Forrás:
Képek forrása:
Pixabay